Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
13.12.2015 09:35 - Коноп/Конопени семена
Автор: budha1 Категория: Рецепти   
Прочетен: 2650 Коментари: 0 Гласове:
3



image

Растението коноп се отнася към рода Cannabis sativa и се отглежда от хиляди години като източник на влакна, ядливи семена, масло, и гориво. Конопените семена се считат за едни от най-хранителните семена в природата. Те са особено богати на протеин и съдържат балансирано количество незаменими мастни киселини, витамини и ензими, като същевременно са бедни на прости захари, нишесте и наситени мазнини. Поради уникалния си състав на ценни хранителни вещества, семената от коноп се считат за суперхрана и подпомагат поддържането на здравето на човека. Приемът на растението се свързва с редица ползи за здравето, като понижаване на телесното тегло, повишаване на енергията, ускоряване на възстановителните процеси след боледуване или травми, понижаване на нивата на холестерола и кръвното налягане, потискане на възпалителните процеси в тялото, подобряване на кръвообращението и функцията на имунната система, както и подпомагане на контрола на кръвната захар.
Коноп – Действие и приложение

В коноп се съдържа протеин в най-дората за човешкото хранене пропорция. Конопеният протеин е естествен източник на всичките двайсет аминокиселини, включително и деветте незаменими аминокиселини, които организма не може да произвежда сам. Около 60% от общото количество белтък в конопените семена, се пада на глобулина едестин, който се открива единствено в тях. Той подпомага храносмилането, има ниско съдържание на фосфор и се счита за ключов белтък в изграждането на клетъчната ДНК. Другата една трета от количеството белтък вконоп, се пада на белтъка албумин – висококачествен протеин, който е подобен на този, който се съдържа в белтъка на яйцата. За разлика от соевия протеин, протеинът на конопените семена не предизвиква стомашен дискомфорт и газове.
По съдържание на незаменими мастни киселини, маслото от конопени семена превишава значително маслото от соя, канола, зехтина и другите масла. Съдържащите се в негоомега 3 и омега 6 мастни киселини спомагат за понижаване на нивата на холестерола, кръвното налягане и допринасят за понижаване на риска от сърдечно-съдови заболявания и инсулт. Нещо повече, особено благоприятно е и съотношението на омега 6 към омега 3 – 3:1, което се счита за оптимално за поддържане здравето на клетките на тялото.
Приемът на конопени семена потиска възпалителните процеси в тялото и може да помогне на хората, страдащи от артрит, сърдечно-съдови заболявания, псориазис.
Освен това растението има подобряващо циркулацията действие, което го правиполезно за хора с диабет, които са особено предразположени към нарушение на кръвоснабдяването на крайниците.
Някои смятат, че приемът на семена от коноп може да намали риска от развитие на рак на дебелото черво и простатата. Все още липсват достатъчно клинични данни, потвърждаващи тези ефекти на растението.
Има данни, според които приемът на екстракт от конопени семена подпомага паметта и и познавателните процеси. Най-вероятно вещество от растението стимулира мозъчен ензим, наречен калциневрин. Той играе важна роля в осъществяването на някои мозъчни синапси (място на свързване и обмен на информация между нервните клетки). Тези данни са получени при опити с мишки, извършвани в университета в Мичиган, САЩ.
Съдържащият се в конопените семена витамин Е, подпомага функцията на имунната система и облекчава симптомите на ревматоиден артрит. Този витамин освен това, има роля във формирането на еритроцитите (червените кръвни клетки) и помага за усвояването на витамин К – друг витамин, който е важен за съсирването на кръвта.
В семената от коноп, освен омега 3 и омега 6, се съдържа и важната за организма гама-линоленова киселина. Тя има значение за потискане на процесите на възпаление в организма и може да понижи чувството на болка при диабетна невропатия.
Поради високото съдържание на мазнини, приемът на семена от коноп подпомага изхожданията и има лек разхлабващ ефект. Това прави растението подходящо за хора, страдащи от запек.
Коноп – Описание
Растението коноп произхожда от централна Азия. Има данни, че култивирането на коноп като източник на влакна е започнало в Китай, още през 2800 година пр.Хр.
Коноп вирее най-добре в райони с умерен климат. Растението е едногодишно, култивира се от семена и достига на височина до пет метра. Културите се развиват най-добре в глинести почви, с добър дренаж и изискват редовно поливане по време на растежа. Конопените растения, които се отглеждат за добив на влакна, се засяват близко разположени едно до друго и почти не се разклоняват. Растенията, от които се добиват масла, се разполагат на по-голямо разстояние. Те са по-ниски и силно разклонени.
Дългите стъбла на растението са кухи, с изключение на основата и върха. Листата са сложни с длановидна форма. Цветовете са дребни и зеленикаво-жълти на цвят. Произвеждащите семена цветове, образуват издължени, подобни на шипове съцветия, разположени вържу женските растения. Цветовете, които продуцират полен, образуват много разклонени съцветия върху мъжките растения.

Коноп – Използвани части
За медицински цели и като храна се използват семената на растението коноп. Те могат да се приемат под различна форма, като от тях се произвежда и маслото от коноп. За индустриални цели се използват стеблата на растението.

Коноп – Начин на употреба
Семената от коноп могат да се консумират сурови, или да се добавят към шейкове, мюсли, мъфини, хляб и зърнени блокчета. В магазините за здравословни храни,, конопените семена се предлагат най-често белени. Те трябва да се съхраняват на места недостъпни за директна светлина и топлина, най-добре в хладилник.
Олиото от конопени семена се използва като хранителна добавка и има силен вкус на ядки. По хранително съдържание то превъзхожда зехтина и лененото масло. Може да се добавя към салати, здравословни шейкове и други рецепти, но не бива да преминава температурна обработка.
Конопеното мляко е алтернатива на краве млякото, подобно на соевото и оризово мляко. В магазините за здравословни храни може да се открие както натурално конопено мляко, така и мляко с вкус на ванилия или шоколад. То се консумира директно, като напитка, или се добавя към мюсли и други рецепти.
Мюслите, съдържащи конопени семена са с наситен вкус на ядки, хрупкава текстура и осигуряват пълноценна закуска, благодарение на високото съдържание на омега 3 и 6, растителни влакна и протеини.
Съществува и конопен протеин на прах, който подобно на протеиновите шейкове, се добавя към мляко, сок или кисело мляко. За разлика от конопените семена и масло, той е без съдържание на мазнини. Протеинът е с оптимално съдържание на аминокиселини и в допълнение към него се съдържат и влакнини.
Освен олио от конопени семена, съществува и масло от семената на коноп, което е подобно на фъстъченото масло. Подобно на последното, то може да се консумира директно, намазано върху хляб или крекер, или да се добави към различни рецепти за десерти.
Коноп – Дозировка
Препоръчваната дневна доза белени семена от коноп е около 42 грама, или четири супени лъжици с връх. За по-едри хора, както и за страдащи от хронични сърдечни заболявания, артрит, високо кръвно налягане, висок холестерол, екзема, диабет, псориазис, дозата може да се повиши до 55 грама, или пет до шест супени лъжици с връх.
Коноп – Лечебни съставки
В семената от коноп се съдържат двайсет аминокиселини, към които се отнасят и деветте незаменими аминокиселини. От мазнините, основен дял се пада на ненаситените мастни киселини – линолова и алфа-линоленова киселина, както и омега 3 и омега 6 мастни киселини, и гама-линоленова киселина. В допълнение, конопените семена съдържат 10-15% фибри. В конопените семена се съдържат фосфор, калий, магнезий, сяра, калций, желязо и цинк, както и бета-каротен, витамин С, Е, В1, В2, В3 и В6. За разлика от марихуаната, в конопените семена, които се отглеждат за хранителни нужди и влакна, концентрацията на тетрахидроканабинол е много ниска и не води до психотични ефекти.

Коноп – Странични ефекти
Поради високото съдържание на омега 3 и омега 6 мастни киселини в семената от коноп, приемът им може да предизвиква намалено съсирване на кръвта. Опасност от кървене може да настъпи при консумирането им в комбинация с лекарства за разреждане на кръвта (антикоагуланти).
Към възможните странични ефекти от приема на семена от коноп се причисляват и стомашно чревните оплаквания, като чести изхождания до диария, болки в корема и подуване. Тези симптоми като цяло протичат леко и изчезват с времето. При хора, страдащи от различни заболявания на стомаха и червата, симптомите на заболяванията могат да се обострят и това трябва да се има в предвид при прием на коноп.
image

Конопено мляко.

Невероятно полезното конопено мляко с високо протеиново съдържание може да приготвите, използвайки небелено конопено семе и филтрирана вода. Количественото съотношение между тези две съставки е едно към четири.

Измийте добре семената и след това ги накиснете за половин денонощие във водата. Използвайте небелени семена, тъй като в люспата се съдържат голяма част от полезните вещества на тази суперхрана.

Пасирайте изкиснатите семена с чаша и към полученото мляко прибавете останалите три чаши филтрирана вода и щипка йодирана сол. Прецедете полученото мляко. Божественият му вкус ще Ви накара да се влюбите в него още след първата глътка. Може да го пиете самостоятелно или да го прибавите към зърнената си закуска.

Брашно.

Питателното конопено брашно е продукт, получен от смилането на изключително полезните конопени семенца. Процентното съдържание на конопен протеин в него възлиза на тридесет процента. В брашното няма глутен и това го прави продукт, подходящ за консумация от хора с непоносимост към тази съставка.

От този натурален и изключително полезен продукт може да приготвите различни печива, чиито вкус и аромат на коноп се допълва идеално от поръсването на няколко конопени семенца отгоре.

Може да бъдете сигурни, че в конопеното брашно са се запазили всички полезни съставки на конопените семенца, които обикновено изчезват при пресоването им за получаването на олио.

Олио.

Невероятното конопено масло (олио) е най-съвършената мазнина, която човечеството познава. Съвършенството на този естествено чист и натурален продукт произхожда от съотношението между омега 6 и 3 в конопеното масло – три към едно – идеалната пропорция.

На тези две мастни киселини това олио дължи всичките си полезни свойства. То въздейства положително върху регенеративните процеси на клетъчни ниво, както и върху синтеза на простагландини. Примът му оказва най-голямо въздействие върху нервните клетки.

То успокоява симптомите на мъчителния за много жени предменструален синдром, заради съдържащите се в него фитохормони.

Това невероятно олио се излича от конопените семенца и може да бъдете напълно спокойни, че в него няма опиати. Вероятно не знаете, че те са концентрирани в листата на растението, а не в неговите семена.

Капсули.

Конопено олио е възможно да приемате под формата на капсули с желатинова обвивка, съдържащи сто процента чисто масло.

Капсулите в потенция от 1000 мг приемайте от два до четири броя на ден. Те имат укрепващ ефект върху сърдечната дейност, способстват за изграждане на здрави връзки между мембраните на нервните клетки.

Приемът им повлиява положително на хормоналния баланс благодарение на GLA – полиненаситената мастна киселина, която е един от изключително ценените компоненти в конопеното олио. (Зоя.бг)

Капсулите ще ви помогнат по-бързо да се избавите от високия холестерол, неприятните екзема и псориазис.

Белено и небелено.

Може би се питате каква е разликата между белено и небелено семе и кое е по-добрият вариант.

Белено е идеална добавка към сутрешното мюсли или смути. То представлява конопена ядка. Наричат го така, тъй като при него е отстранена люспата, която покрива семето. Този процес се осъществява по механичен начин без подлагането на топлинна обработка.

Употребата на конопените ядки е по-широко застъпена, тъй като те могат да се употребяват директно като добавка към плодови и зеленчукови салати, смутита и прибавени към постни ястия и тестени изделия.

Небеленото семе е по-твърдо и по-трудно смилаемо. Това не означава, че то не бива да се употребява. В него са запазени всички полезни вещества, включително и неразтворимите фибри, които затруднят храносмилателните процеси. То се препоръчва за покълване, приготвяне на питателното конопено мляко, като и за смилане на брашно.

Съществена разлика между двата продукта е голямата разлика в цената им. Цената на небеленото е в пъти по-ниска от тази на беленото конопено семе. (naturabg.com)

Отвара, чай.

Чай от небелените зрънца може да приготвите като накиснете вечерта две лъжички от тях в четиристотин милилитра вряла вода. Оставете течността да се кисне поне осем часа в съд, похлупен с капак. На сутринта може да я прецедите и да я изпиете на четири пъти. Правете това задължително преди хранене.

Този лек ще Ви избави от кашлица, бъбречни проблеми и заболявания на простата. Тъй като е силно концентриран е задължително приемът му да се осъществява единствено по препоръка на специалист. (Фрамар.бг)

Отвара от семето на коноп е възможно да приготвите като прибавите към триста милилитра вряла вода лъжичка от дрогата и задържите на слаб огън две-три минутки. След това киснете два-три часа и прецедете. Приемете я на няколко приема преди храна. Този сваля кръвното и чисти плаки.

При миома.

Горепосоченият лек буквално топи миома след двуседмична употреба. По три пъти на ден преди храна приемайте по една кафена чашка от отварката. Лечението по този метод е ефективно, когато заболяването е в начален стадий. До него се прибягва единствено след поставяне на диагноза. Много жени са успели да се преборят по този начин с миомата.

Ако хормоналният дисбаланс е генетично обусловен, този лек е безсилен. (lechitel.net)

При рак.

При рак апоптоза на коварните ракови клетки предизвиква маслото от коноп. Тук не става въпрос за стандартно масло от семенцата на растението, което може да бъде закупено свободно, а за масло, приготвено от листата на конопа. Специфично за тях е, че съдържат упойващо вещество. Именно то е изцерител на коварния и мъчителен рак.

Въпреки безспорните му ползи при лечението на това заболяване, все още има законови пречки за свободното производство и продажба на това масло.

За бъбреци.

При болни бъбреци може да разчитате отново на семената от коноп. В продължение на половин час варете две лъжици от тях в шестотин милилитра топла вода. Когато водата намалее значително, добавете още малко. Отварката се настоява цяла нощ, след което може да бъде използвана. Преди трите основни хранения пациентът трябва да приема по винена чашка от нея.

За отслабване.

отслабване
Конопено семе помага за бързо отслабване

Семената от коноп са идеално средство за отслабване. Само в три супени лъжици от тях се съдържа дванадесет грама протеин. Освен това снабдяват организма с необходимите нутриенти за правилното функционирана всички негови системи и подсистеми.

Ако сте започнали битка с излишните килограми, задължително включете в менюто си семена от коноп, които може да приемете под всякаква форма.

www.bgbilka.com/



Гласувай:
3



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: budha1
Категория: Други
Прочетен: 1227289
Постинги: 429
Коментари: 28
Гласове: 121
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031